Binecuvântări din cartea Apocalipsa
Pag. 258 of 272 Peceților și ni se dă răspuns la întrebarea: cine poate sta în picioare? (Apocalipsa 6:17) Există două grupuri de oameni care vor putea sta în picioare: 144 mii slujitori ai Domnului și Sfinții din Necazul cel Mare. Detalii le găsim, aici în capitolul 7, care începe cu expresia: După aceea : Apocalipsa 7:1 După aceea am văzut patru îngeri, care stăteau în picioare în cele patru colțuri ale pământului . Ei țineau cele patru vânturi ale pământului , ca să nu sufle vânt pe pământ, nici pe mare, nici peste vreun copac. În perioada Necazului Unic, vom observa multe activități ale îngerilor. Vedem aici, în cap. 7 îngeri care vor sta în picioare. Vedem îngeri zburând înainte și înapoi în aer, mărturisindu-L pe Domnul Dumnezeu și Evanghelia Sa. Apocalipsa 7:2 Și am văzut un alt înger, care se suia dinspre răsăritul soarelui și care avea pecetea Dumnezeului celui Viu . El a strigat cu glas tare la cei patru îngeri, cărora le fusese dat să vatăme pământul și marea , 3 zicând: "Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii , până nu vom pune pecetea pe fruntea slujitorilor Dumnezeului nostru!" Sunt câteva lucruri pe care trebuie să le atingem, pentru că unora dintre criticii Bibliei le place să le aducă în discuție: cele patru colțuri ale pământului și cele patru vânturi ale pământului În primul rând, observăm aici că atenția este îndreptată spre Planeta Pământ. Apoi, privind cu ochii noștri limitați, cele patru colțuri ale Pământului sunt cele patru puncte cardinale: răsărit, apus, miazănoapte și miazăzi. Cele patru puncte cardinale sunt menționate în întreaga Scriptură în Vechiul și Noul Testament. Fiecare aparat ce înregistrează vremea specifică ora când răsare Soarele și când apune. Soarele, de fapt nu răsare și apune. Realmente, nu este un răsărit, soarele nu răsare, știm că pământul este de fapt într-o rotație. Ne învârtim în jurul soarelui și totuși ceea ce este interesant este o expresie pe care o folosim pentru a spune că soarele răsare dimineața, pentru că din perspectiva noastră se pare că Soarele răsare în est și se îndreaptă spre vest, așa că îi spunem răsărit și apus și nu e nimic rău în asta.
RkJQdWJsaXNoZXIy Mjc3NjY=