"Cercetați toate lucrurile, si păstrați ce este bun!"

Apostolul Pavel

Stimati frati si surori,

Mai intai de toate multumim bunului nostru Dumnezeu, si apoi Consiliului Pastoral al Conventiei care ne-a incredintat gazduirea si organizarea celei de a 45-a Conventii a Bisericilor Penticostale Romane din SUA si Canada.

Dupa 7 ani, ce au trecut ca un vis, avem bucuria si onoarea de a va invita din nou la Phoenix.

Dorinta noastra este ca si la conventia din 2013 sa fim impreuna, sa chemam Numele Domnului, sa ne bucuram de prezenta Lui si de manifestarea darurilor Duhului Sfant printre noi.

 

Genunchiul nostru se va pleca in rugaciune, urechea Domnului o va asculta, sufletele noastre se vor desfata in armonia cantarilor Duhovnicesti, Duhul si mintea noastra vor fi patrunse de mesajele din Scriptura transmise prin robii Sai, vestitorii Evangheliei…

Ne dorim asadar o revarsare proaspata a harului ceresc in cadrul slujbelor divine… iata, la aceasta va chemam. Oare ce altceva ar fi mai frumos si mai de dorit pentru un crestin autentic ce isi iubeste si isi slujeste Domnul cu pasiune?!

Dar oare cati dintre noi i-L mai slujim cu pasiune pe Cel care ne-a creat, ne-a mantuit si sa dat pe Sine jertfa ca noi sa avem viata vesnica?

Privind la realitatile din jurul nostru, credem ca intrebarea face sens…Tocmai de aceea, la Conventia din 2013 ne propunem aceasta tema si vom cauta sa descoperim sau sa redescoperim PASIUNEA SLUJIRII!

Toti credinciosii crestini sunt chemati la slujire si aceasta nu oricum. Ne putem oare permite sa fim blazati, apatici, indiferenti… pe scurt, ne putem oare permite sa traim viata de crestin in starea de “caldicel”?

Desigur nu…atunci, haideti sa vedem unde suntem si unde ne vrea Domnul la capitolul slujire, sa ne uitam in Scriptura, sa privim si sa-i intrebam pe marii oameni ai lui Dumnezeu cum au reusit sa-si slujeasca Domnul o viata intreaga cu pasiune, cu o ravna neobosita…

Cu multa bucurie si satisfactie doresc sa va adresez invitatia din partea Conducerii Bisericii Happy Valley, de a participa impreuna cu noi la acest grandios eveniment al Romanilor de pe teritoriul nord American. Atat credinciosii din biserica noastra cat si credinciosii din celelalte biserici din orasul nostru vor fi o gazda buna pentru dumneavoastra!

Va asteptam cu mult drag:

DESCOPERA PASIUNEA SLUJIRII!

Pastor Cornel Avram